UZBUNA U DODIKOVIM REDOVIMA: „Svim sredstvima branićemo svoju imovinu…“
– Ne postoji ni jedno sredstvo na koje nismo spremni da branimo svoju imovinu – političko, vanpolitičko bilo kakvo naša imovina je neprikosovena jer bez nje ne postojimo, rekao je Nenad Stevandić.
-Dva člana Predsjedništva BiH Denis Bećirović i Željko Komšić bi i da knjiže imovinu Republike Srpske na BiH. Njihov prijedlog zakona o tzv. državnoj imovini nije bio na dnevnom redu Predsjedništva. Predlaganje takavog zakona i nije u njihovoj nadležnosti, pa je ovo bio pucanj u prazno. Za Republiku Srpsku je njena imovina neprikosnovena, započinje prilog na Javnom servisu RTRS, mediju pod kontrolom režima Milorada Dodika.
-Republika Srpska svim sredstvima braniće svoju imovinu i niko neće spriječiti njeno knjiženje, kaže predsjednik Narodne skupštine RS Nenad Stevandić. Tvrdi da sukcesija bivših jugoslavenskih republika nema nikakve veze s vlasništvom nad imovinom i da je imovina regulirana Ustavom.
– Ne postoji ni jedno sredstvo na koje nismo spremni da branimo svoju imovinu – političko, vanpolitičko bilo kakvo naša imovina je neprikosovena jer bez nje ne postojimo, rekao je Nenad Stevandić.
RTRS nastavlja tendenciozno u istom tonu, pa tako „doznajemo“ kako su zastupnici u Narodnoj skupštini iz stranaka, čije je sjedište u Sarajevu, „uvjereni su da će imovina RS-a u čijim su institucijama, ipak pripasti Bosni i Hercegovini“.
– BiH nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma nastavlja da funkcioniše pod imenom BiH sa svim pravima i okvirima a to podrazumijeva i da je vlasnik državne imovine, kaže Ramiz Salkić, poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske.
-Za razliku od Federacije, jedini kontinuitet u BiH ima Republika Srpska, kaže Milorad Kojić (SNSD).
– Јer propisi koji su nastali 9. januara 1992. godine koji su priznati Dejtonskim sporazumom nastavljaju da važe kada je Srpska dobila međunarodnu verifikaciju. Njen Ustav i propisi nastavljaju da važe, svi oni koji nisu u suporotnosi sa Ustavom BiH, kazao je Milorad Kojić, poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.
Inicijativa, kakvu su javnosti predstavili Bećirović i Komšić, može doći samo od neovlašćenih predlagača, stav je ministra pravde RS-a.
– Ustavom BiH i aneksom 4 Dejtonskog sporazuma jasno je delegirano šta znači imovina koja pripada svakim entitetima a to ne može biti delegirano nikako na nivou BiH, kazao je Miloš Bukejlović, ministar pravde Republike Srpske.
Za to vrijeme, kažu u Republičkoj geodetskoj upravi, nakon usaglašavanja, u Skupštinu će novi Prijedlog zakona o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcioniranje javne vlasti.