Zdravlje

U slučaju novog rata, da li Bi NATO branio BiH?

Generalni sekretar NATO-a Mark Rutte izjavio je kako zapadni vojni savez ima određene zabrinutosti u vezi sa situacijom u Bosni i Hercegovini, ali i s odnosima između Srbije i Kosova, ali da neće dozvoliti da dođe do bilo kakvog sigurnosnog vakuuma u regiji.

Mnogi eksperti upozoravaju da bi ratovi koji se trenutno vode mogli biti završeni, ali da postoji opasnost da će se “zapaliti” novi. Postoji li opasnost od sukoba na Balkanu? Odgovore u Pressingu dali su vanjskopolitički komentator iz Beograda Boško Jakšić, akademik, univerzitetski profesor historije iz Sarajeva Husnija Kamberović, te politolog i konsultant iz Zagreba Davor Gjenero.

Jakšić: Mislim da smo daleko još od te situacije da bi NATO trebao da brani BiH od nekog oružanog konflikta. Ja ne vjerujem u taj konflikt bez obzira na tenzije koje parališu BiH decenijama. Ono što je meni zanimljivo je uloga Beograda jer početkom decembra Slobodna Bosna je prenijela ‘non paper’ koji govori da bi trebalo doći do sporazuma između BiH i Srbije o stavljanju van snage Deklaracije o zaštiti političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda, uz puno poštivanje Dejtonskog sporazuma i političkog suvereniteta BiH. B

eograd čini mi se za sada na to nije spreman i to se vidi iz odnosa prema genocidu u Srebrenici i proslavi ilegalnog dana RS. A da li će biti pritisak na Vučića, mislim da hoće, i ukoliko se s njim obavi dobar posao, a čini mi se da se on posljednjih mjeseci udaljava pokušavajući da to učini neprimjetno od Moskve a približava Amerikancima, onda neće biti potrebe ni za kakvim sankcionisanjem Dodika jer on bez Vučića nema političku budućnost.

A u krajnjoj liniji Putin je zaokupljen mnogo važnijim pitanjima. Oružani sukob isključujem, nema potencijala. Taj sukob bi trebalo da vode mlada generacije, a vidjeli smo da mlada generacija za to apsolutno nije zainteresovana.

Kamberović: Naravno, svi se mi pribojavamo toga. To su dvije ključne tačke – BiH i Kosovo. Ali Kosovo je puno sigurnije nego Bosna zbog većeg prisustva snaga NATO-a dole i važnije geopolitičke pozicije. BiH je puno ranjivija, mi smo kao država razvaljeni i izbušeni na svim stranama i to je podložno tlo za razne konflikte bez obzira što će mnogi reći ‘ko će više ratovati’ i ‘odakle oružje’. Mislim da je BiH vrlo fragilna i opasna država i podložan teren za izazivanje ratnih sukoba.

Zato bih tu bio vrlo oprezan, a nisam siguran da je međunarodna zajednica toliko odlučna da zaustavi ili spriječi neke ratove. Ne bih puno vjerovao u to. Mi to možemo vidjeti kroz razne izjave recimo ruskog ambasadora u BiH koji često upozorava bosanske lidere.

Related Articles

Back to top button