TEŠKI DANI ZA DODIKA I ČOVIĆA: Američki kongres usvojio zakon o BiH – traži se provedba presuda iz Strasbourga, SLUČAJ LJUBIĆ SE NE SPOMINJE…
“Politika SAD-a je potaknuti BiH da provede presude Evropskog suda za ljudska prava”, piše u Zakonu koji je u utorak navečer usvojio američki Kongres.
Presuda Ustavnog suda BiH u slučaju Ljubić, na kojoj je insistirao dio američke administracije, uopće se ne pominje u ovom dokumentu. Fokus je, dakle, na pet presuda Evropskog suda za ljudska prava iz Strazburu koje su bile ignorisane u prvobitnom planu OHR-a prilikom izmjena Izbornog zakona i Ustava FBiH.
Osim provedbe presuda ESLJP, Kongres je ovim zakonom podržao suverenitet Bosne i Hercegovine, teritorijalni integritet i multietnički karakter; zaitim napredak Bosne i Hercegovine ka eUroatlantskim integracijama; da ohrabri zvaničnike u BiH da nastaviti institucionalno učešće na svim nivoima vlasti unaprijediti funkcionalnost i zdravorazumske reforme za veće prosperitet i da Bosna i Hercegovina dobije evropski status kandidata za sindikat.
Politika SAD-a je da koristi ciljane sankcije protiv osoba koje potkopavaju Dejtonski mirovni sporazum i demokratski institucije, uključujući blokiranje, bojkot ili ne priznavanje rezultata izbora, u Bosni i Hercegovini podržavati mir i stabilnost u toj zemlji.
SAD želi da potakne Evropsku uniju da se pridruži Sjedinjenim Državama i Ujedinjenom Kraljevstvu u sankcionisanju Milorada Dodika, člana Predsjedništvo Bosne i Hercegovine, za svoje postupke koji podrivaju stabilnost i teritorijalni integritet BiH.
Nadalje, ovim Zakonom se plnira razotkrivanje i osuda Vlade Rusije za njenu ulogu u poticanju nestabilnosti u Bosni i Hercegovini i podrivanje Dejtonskog mirovnog sporazuma,,
Podržava se uloga Ureda visokog predstavnika i snaga Evropske unije u Operacija BiH Althea; te se planiraju aktivnosti sa drugim državama u regionu, uključujući Srbiju i Hrvatska, kako bi podržale teritorijalni integritet i stabilnost BiH.
U zakonu se dalje razrađuje način uvođenja sankcija prema osobama koje podrivaju Dejtonski mirovni sporazum ili pr*jete sigurnosti BiH.
Tako se planira uvođenje sankcija prema odgovornim osobama ili saučesnicima koji su direktno ili indirektno sudjelovali u bilo kojoj radnji ili politici koja ug*ožava mir, sigurnost, stabilnost, ili teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine, uključujući radnje koje nastoje narušiti autoritet državnih institucija Bosne i Hercegovine, kao što je formiranje ilegalnih paralelnih institucija ili radnje koje ugrožavaju Ured Visokog Predstavnika.
Osim toga, sankcije su predviđene i za one koji direktno ili indirektno sudjeluju u korupciji u BiH, uključujući korupciju od strane, u ime ili inače vezano za vlast u Bosni i Hercegovine, ili sadašnji ili bivši državni službenik na bilo kojem nivou vlasti u Bosni i Hercegovini, kao što je zl*upotreba javne imovine, eksproprijacija privatne imovine radi lične koristi ili političke svrhe, korištenje prirodnih resursa ili mita.