ŠTA SE KRIJE IZA NAJAVE DAMIRA MARJANOVIĆA: Ako iz Vlade Kantona “Trojka” izbaci ministre iz SBiH, otvara se mogućnost za novi “Petak 13” – Vladu SDA i DF-a!?
No, kako ističu izvori koji ne žele da ih se pominje, Stranka demokratske akcije već duže vrijeme (kakav je slučaj bio i tokom “operacije Petak 13-ti”) diskretno “ispituje teren”, odnosno mogućnost da vrbuje nekog od zastupnika vladajuće koalicije u Skupštini Kantona Sarajevo.
Piše: Istraživački tim “SB”
Jučerašnja izjava Damira Marjanovića, zastupnika u sarajevskoj Kantonalnoj Skupštini, da je realno očekivati rekonstrukciju Vlade Kantona, “kojom će se učiniti da Stranka za BiH više ne bude dio Vlade”, mogla bi značiti najavu nove političke krize. Marjanović je, podsjećamo, jedini zastupnik stranke Za nove generacije u Skupštini Kantona i, kako je najavio, njegova stranka će “ako ih neko pozove, napraviti analizu koliko se uklapamo i na kojim pozicijama možemo ponuditi ljude”.
KONAKOVIĆ ZA IZBACIVANJE SBiH
Damir Marjanović je samo prvi javno elaborirao temu, odnosno tezu, koja se posljednjih nedjelja provlači kroz sarajevske političke kuloare: da raspad koalicije na federalnoj razini iz koje je istupila Stranka za BiH ne može proći bez posljedica na kantonalnoj razini. No, nije baš najasnije ko će povući prvi potez: hoće li “tradicionalna” Trojka – Narod i pravda, SDP BiH i Naša stranka rekonstrukcijom Vlade izbaciti ministre iz Stranke za BiH, ili će Semir Efendić, lider te stranke, to učiniti sam i pokušati okupiti novu parlamentarnu većinu?! Podsjetimo, u aktuelnoj kantonalnoj Vladi SBiH ima dvojicu ministara, Almira Bečarevića i Emira Dedovića.
Prema informacijama iz krugova vladajućih stranaka, na izbacivanju ministara Stranke za BiH iz Vlade Kantona Sarajevu insistira Narod i pravda, odnosno njen lider Elmedin Konaković. Navodno je njegova ideja da se u buduću Vladu uključi Damir Marjanović, odnosno neki drugi kandidat koji dolazi iz Za nove generacije. Ovaj prijedlog je neprihvatljiv Socijaldemokratskoj partiji BiH koja nikako ne može oprostiti “izdaju” Zlatka Miletića, člana ZNG-a, u Parlamentu BiH, kada je odbio podržati novi sastav Vijeća ministara BiH. Lider SDP Nermin Nikšić i Miletić su nakon toga razmijenili teške međusobne optužbe i diskvalifikacije.
Prema istim izvorima, protiv “raspakivanja” Vlade Kantona je i Naša stranka. Njen lider Edin Forto i premijer Kantona Nihad Uk nisu sigurni da bi se političke turbulencije završile samo na izbacivanju dvojice ministara iz SBiH, već da bi se time otvorio prostor za nova stranačka preslagivanja.
HOĆE LI SE “TROJKI” VRATITI “PETAK 13”
Je li realno da se na kantonalnoj političkoj sceni ponovi scenarij koje je poznat kao “Petak 13-ti”?! Podsjetimo, 13. decembra 2019. godine Bakir Izetbegović (SDA), Željko Komšić (DF) i Fahrudin Radončić (SBB) saopćili su da su okupili novu skupštinsku većinu u Skupštini Kantona Sarajevo koja je uskoro, uz dosta peripretija i otpora, smijenila tadašnju kantonalnu Vladu predvođenu Edinom Fortom. Tada su Komšićev DF i Radončićev SBB napustili koaliciju “Šestorke” i zajedno sa SDA formirali vladu na čijem je čelu bio Mario Nenadić. Njegova Vlada “trajala” je nepunu godinu dana, do novembra “pandemijske” 2020. kada ju je naslijedila nova-stara predvođena Edinom Fortom (Naša stranka).
Aktuelnu većinu u Skupštini Kantona Sarajevo čini 23 zastupnika: 7 iz Naroda i pravde, 6 iz Socijaldemokratske partije BiH, 5 iz Naše stranke i 5 iz Stranke za Bosnu i Hercegovinu. To je ukupno 23 od 35 zastupnika koliko broji Skupština Kantona Sarajevo.
Bez zastupnika iz Efendićevog SBiH-a, vladajuća koalicija i dalje bi imala većinu, doduše vrlo tijesnu, od 18 zastupnika.
Ukoliko su bude pravila nova koalicija od sadašnjih opozionih stranaka, plus Stranka za BiH, ona bi imala 16 zastupnika: 7 iz SDA, 4 iz DF-a i 5 iz SBiH. Ako bi im se priključio i Damir Marjanović, imali bi 17 zastupnika, i dalje nedovoljno u odnosu na 18 koliko bi imale stranke Trojke.
No, kako ističu izvori koji ne žele da ih se pominje, Stranka demokratske akcije već duže vrijeme (kakav je slučaj bio i tokom “operacije Petak 13-ti”) diskretno “ispituje teren”, odnosno mogućnost da vrbuje nekog od zastupnika vladajuće koalicije u Skupštini Kantona Sarajevo.
“UCJENJIVAČKI KAPACITET” IRFANA ČENGIĆA
Prema istom izvoru, najbliiži “prelijetanju” u njihov tabor je Irfan Čengić, aktuelni zastupnik SDP-a BiH u Skupštini Kantona. Čengić je već duže vrijeme u nemilosti čelnih ljudi SDP-a BiH. Kampanju za prošle izbore je vodio bez ikakve stranačke podrške i osvojio najveći broj glasova. Nakon izbora je u nekoliko navrata iznosio stavove koje su odudarali od službene poltike SDP-a, kao što je bio slučaj sa nedavnim izborom Vlade Federacije BiH i ulogom Christiana Schmidta u tom procesu.
Na sličnim stajlištima bio je i Denis Bećirević, član Predsjedništva BiH, inače vrlo blizak Čengiću. Njima dvojici je nedavno neformalna glasnogovornica SDP-a Ivana Marić na Twiteru poručila da ako nisu zadovoljni politikom SDP-a, neka napuste tu stranku. Čengić je ubrzo u jednoj televizijskoj emisiji na pitanje može li ga stranka sankcinirati zbog “soliranja”, kazao: “Kad su izbacili jednog Nijaza Durakovića i Zlatka Lagumdžiju, osnivače modernog SDP-a, zašto ne bi mogli i nekog Irfana Čengića!”
Postoji, tvrde naši izvori, još jedna bitna okolnost koja će odrediti stav bivšeg generalnog sekretara SDP-a: Čengić se planira kandidirati za načelnika Starog Grada na izborima naredne godine, a nije siguran da li će ga u tome poduprijeti (još uvijek) njegov SDP BiH. Nakon najnovijih događaja i tužilačko-policijske akcije koja se vodi protiv dugogodišnjeg načelnika Ibrahima Hadžibajrića, Čengićevi izgledi da ga naslijedi nisu skromni. U svakom slučaju, mešetarenju i političkom kalkuliranju vješti Irfan Čengić ima ozbiljan ucjenjivački potencijal i prema sadašnjoj stranci, ali i eventualno nekom drugom većinskom koalicijskom aranžmanu!
Da svedemo ove spekulacije sljedećim zaključkom: sa eventualnim glasovima Damira Marjanovića i Irfana Čengića, sadašnja opozicija, pojačana zastupnicima SBiH bi preuzela vlast u Kantonu Sarajevu!
Vidjet ćemo, dakle, u narednim nedjeljama, da li će je vladajuća Trojka odlučiti da izbaci Stranku za BiH iz Vlade Kantona i tako rizikuje veće turbulencije na političkoj sceni. Ili će, pak, Nikšić i Forto ubijediti Elmedina Konakovića da “ne talasa”, jer bi ih neki novi politički tsunami mogao izbaciti tamo – u opoziciju – gdje su već jednom bili nakon dramatičnog “Petka 13!” iz 2019. godine!