Vijesti

RUŽNIĆ ODGOVORIO HELEZU: IZVOZI SE NEŠTO ŠTO NIJE U UGOVORU, OTKUD ‘RUSKO’ NAORUŽANJE

Puno prašine podiglo se nakon što je objavljena vijest da se iz kasarne Oružanih snaga „Adil Bešić“ u Bihaću izvlači naoružanje u velikim količinama i izvozi u Hrvatsku.

Podsjećamo da je premijer Unsko-sanskog kantona Mustafa Ružnić za Hayat.ba rekao da se radi o većem izvlačenju oružja.

– Radi se o jako niskim cijenama. Jedna opremljena praga, kompletna sa protuavionskim topom, prodana je za više od 2.000 dolara. Krenulo se dalje, došla je naredba da iz kasarne krene 16 topova koji su tu, od ukupno 17 koje imamo. Taj 17. ostaje kao muzejski primjer – pojasnio je Ružnić.

Ružnić je objavio i pismo koje su uputili nadležnima kazavši da je izvlačenje oružja iz kasarne u Bihaću i prevoženje preko graničnog prijelaza Izačić alarmantno.

Ministarstvo odbrane BiH oglasilo se saopćenjem za javnost u kojem je pojasnilo kako to ministarstvo redovno izvršava obaveze prema zagrebačkoj firmi Scout, a na osnovu presude Suda Bosne i Hercegovine.

– U skladu sa Sporazumom o konačnom raspolaganju svim pravima i obavezama na pokretnoj imovini koja će i dalje služiti za potrebe odbrane od 27. marta 2008. godine (Dobojski sporazum), te ugovora sa firmom “SCOUT” doo Zagreb, koja su prijašnja entitetska ministarstva odbrane potpisala sa SCOUT-om, kao i presude Suda Bosne i Hercegovine iz 2018. godine, Ministarstvo odbrane Bosne i Hercegovine je obavezno realizovati isporuku ugovorenih obaveza navedenoj firmi. U skladu s tim prije nekoliko dana iz kasarne “Adil Bešić” u Bihaću izvršena je predaja dva protivzračna topa Praga 30mm firmi SCOUT – saopćeno je iz Ministarstva odbrane BiH.

Iz Ministarstva ističu da je “riječ o sredstvima koja su kategorisana kao viškovi, i kao takva su neupotrebljiva i neperspektivna za MO BiH”.

– Također, ta vrsta vojnih sredstava predstavlja veliku opasnost za lokalnu zajednicu i šire, te MO BiH poduzima sve dostupne mjere na njihovom rješavanju, kako bi povećali stepen sigurnosti za građane BiH, te dostigli propisane NATO standarde – poručuju iz Ministarstva odbrane BiH.

Dakle, kako navode iz Ministarstva, riječ je o realizaciji četiri ugovora koja su entitetska ministarstva odbrane sklopila sa SCOUT-om, a Ministarstvo odbrane BiH, po njihovom ukidanju, kao pravni nasljednik kontinuirano vrši njihovu realizaciju.

– S obzirom da se ugovorene stavke iz ugovora nalaze u nekoliko skladišta na više vojnih lokacija, to znači da se ne vrši isporuka samo sa jedne vojne lokacije i jednog entiteta, nego sa više vojnih lokacija na cijeloj teritoriji Bosne i Hercegovine – navode iz Ministarstva odbrane BiH.

Ministar odbrane Zukan Helez je za medije kazao da je to rusko naoružanje i oprema koje se moramo osloboditi ako hoćemo u NATO savez.

Nakon ovih izjava opet se oglasio Ružnić.

– Gospodine Helez, hvala što potvrđujete da se oružje izvozi. Problem je što je bio dogovoren izvoz starog oružja, a izvozi se nešto što nije u ugovoru. Gospodine Helez, ovi podaci i tabele govore nešto drugo. Ne miješajte stvari. Nije to piće. Nazivajmo ih pravim imenom.

Hvala što potvrđujete da se oružje izvozi. Problem je što je bio dogovoren izvoz starog oružja, a izvozi se nešto što nije u ugovoru. Kako smo došli do tog “ruskog” naoružanja? Kako objasniti porodicama najboljih sinova, koji su položili živote kako bi došli do tog oružja? Mi Krajišnici nismo kokuzi. Mi ćemo otkupiti ono što smo krvlju zarobljavali – poručio je Ružnić.

(Hayat)

Related Articles

Back to top button