REAKCIJE NA IZMJENE ZAKONA O GLASANJU KOJE JE UVEO VISOKI PREDSTAVNIK CHRISTIAN SCHMIDT U BIH 2. OKTOBRA 2022…
U otvorenom pismu koje potpisuju Amanet e.V. NRW Dortmund Dr. Edvin Destanović, pravnik Alden Pervan, Dr. Damir Smajlović, Dr. Samir Smajić Insana, Ahmed Spahić, izvršni direktor pangea Netzwerk, Osman Destanović izvršni direktor UDBK e.V. i Amina Smajić, pravnica , reagiralo se na odluku Christiana Schmidta koja se odnosi na Izmjene izbornog zakona.
Oni su se obratili saveznom kancelaru Njemačke Olafu Scholzu, ministrici vanjskih poslova Annaleni Baerbock, predsjednici njemačkog Bundestaga Bärbel Bas, kao i zastupnicima njemačkog Bundestaga.
Njihovu poruku prenosimo u cjelosti:
2. oktobra, na dan kada su održani izbori u Bosni i Hercegovini, visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt, nakon zatvaranja biračkih mjesta u 19:00 sati, samostalno je najavio izmjene i dopune izbornog zakona Federacije Bosne i Hercegovine, što je potaknuto političkim utjecajem hrvatske vlade. On svojom odlukom podriva osnovni demokratski poredak zemlje. Djelovanje visokog predstavnika iz Njemačke ne samo da šteti ugledu OHR-a i Bosne i Hercegovine, već šteti i Saveznoj Republici Njemačkoj, čije su vrijednosti zasnovane na demokratiji i ljudskim pravima.
Nekonvencionalne izmjene izbornog zakona i bez prethodnog obavještavanja stanovništva su intervencija u ustav Federacije Bosne i Hercegovine i bez presedana su u svijetu. To je također nekompatibilno sa smjernicama OSCE-a.
Posljedice njegovih postupaka su katastrofalne i očigledne.
Ovaj potez ne samo da koči demokratski suživot i skrnavi demokratske norme i vrijednosti, već etnizuje i dijeli društvo kao i trenutno ustrojstvo Federacije Bosne i Hercegovine. Ovo pogoduje samo nacionalističkim strankama, u ovom slučaju HDZ-u BIH, koji je stoga nesposoban za buduće formiranje vlasti.
Kao rezultat ove odluke, svoju ocjenu o njoj iznio je ustavni stručnjak iz Graca Joseph Marko, koji je i sam radio u Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine.
On smatra da Schmidtove zakonodavne izmjene predstavljaju oblik gerrymanderinga. U SAD-u se pod ovim pojmom podrazumijeva manipulacija granicama izbornih jedinica kako bi se povećale ili čak maksimizirale vlastite šanse za uspjeh. Marko pojašnjava da se “u slučaju federacije granice kantona neće mijenjati”, “ali će povećanje broja zastupnika koristiti mandatima većih etničkih nacionalističkih stranaka.” U ovom slučaju, nacionalista Dragan Čović i HDZ BiH će imati koristi .
Kroz brojke možemo prikazati šta ovo znači za, konkretno, Hercegovačko-neretvanski kanton u Bosni i Hercegovini. Posljedica ovih izmjena je da glas Hrvata ima četiri puta veću težinu od glasa Bošnjaka, a glas Srbina deset puta veću težinu od glasa Bošnjaka.
Da pokažemo druge eks*remne posljedice ove pogrešne odluke, uzmimo primjer Tuzlanskog kantona. Tamo je, zbog promjene izbornog zakona, politička zastupljenost Hrvata 3 puta veća, a Srba 34 puta veća od one Bošnjaka. U kojoj evropskoj zemlji ili u cijelom svijetu postoji ovako nešto? Izmjene izbornog zakona na taj način pogoršavaju etničke podjele u zemlji, favoriziraju etničko-nacionalističke stranke i ne implementiraju nijednu od presuda Evropskog suda za ljudska prava (vidi slučaj Sejdić/Finci, Zornić, Pilav i drugi). Osim toga, izmjene pooštravaju takozvani “princip legitimnog predstavljanja”. U rezoluciji njemačkog Bundestaga pod naslovom “Podržite Bosnu i Hercegovinu na putu ka boljoj budućnosti”, vi ste, poštovani poslanici, odbacili taj princip i upozorili da treba spriječiti “da se izmjenama izbornog zakona bez promjene Ustava samo prikriva dalje postojanje etničke podjele ili je čak perpetuira ili učvršćuje.” I nažalost to je ono što je gospodin Schmidt učinio svojom odlukom.
Stoga se slažemo sa pismom koje su potpisali različiti (evro)parlamentarci:“Mandat OHR-a je nedvojbeno najmoćnija i dalekosežnija međunarodna regulatorna struktura bilo koje zemlje u svijetu. Takozvane bonske ovlasti mogu se oglušiti o demokratske institucije i odluke ako OHR vidi da je Dejtonski sporazum ugrožen. Dakle, nosilac ovog mandata treba da obezbijedi visok osjećaj odgovornosti, integriteta, proporcionalnosti i poštovanja prema nacionalnim institucijama i građanima. Osim toga, izražavamo našu najdublju zabrinutost zbog korištenja bonskih ovlasti na kraju izbornog dana.”Stoga vjerujemo da su postupci visokog predstavnika, gospodina Christiana Schmidta, proko*kali njegovu neutralnu poziciju i povjerenje. Odlukom posebno pokazuje svoju naklonost HDZ-u BiH, kao i svoju nesposobnost i neosjetljivost za pravdu i, štaviše, nerazumijevanje složene situacije u Bosni i Hercegovini. Stoga se postavlja pitanje: može li gospodin Schmidt i dalje obavljati odgovornu funkciju? Otuda naš zahtjev i apel Saveznoj vladi i saveznom kancelaru da izvrše uticaj kako bi gospodin Christian Schmidt poništio svoje nedemokratske odluke koje krše ljudska prava i da se rasprava o reformi izbornog zakona ponovo održi tamo gdje joj je mjesto, odnosno u državnim institucijama Bosne i Hercegovine i unutar bosanskohercegovačkog društva u cjelini.
Ovim putem unaprijed zahvaljujemo njemačkom Bundestagu i Saveznoj Republici Njemačkoj na njihovoj dosadašnjoj ulozi u podršci Bosni i Hercegovini u procesu reformi i EU integracija i tražimo od Federalne vlade i svih članova Bundestaga da u ovoj ulozi nastave podržavati Bosnu i Hercegovinu i u narednim godinama. Potreban je pošten i iskren pristup kojim se zemlja može razviti u punopravnu demokratsku državu, sa modernim državnim uređenjem koji joj daje mogućnost da postane punopravni član evropske porodice – poručuju potpisnici.
Hayat