PROFESOR PRAVA NEZIR PIVIĆ ODGOVORIO KAJGANIĆU: “Tužilaštvo krivično goni na osnovu zakona, a ne na osnovu sudske prakse!”
“Izvještaj i krivična prijava su samo oblici prijave izvršenja krivičnog djela. Tužilaštvu sukladno načelu oficijelnosti nije potreban niti izvještaj niti prijava kako bi krivično gonilo učinioca krivičnog djela. Dovoljno je da tužilac za izvršenje krivičnog djela sazna iz medija.”
U jučerašnjem obraćanju javnosti, Glavni tužilac Tužilaštva Bosne i Hercegovine Milanko Kajganić pravdao je neprocesuiranje Milorada Dodika, ali i drugih lica radi krivičnog djela negiranja gen*cida tvrdnjama da Tužilaštvo BiH nema dovoljno sudske prakse, da nije zaprimilo niti jedan izvještaj policijskih snaga u BIH u vezi izvršenja krivičnog djela negiranja gen*cida te da centri za edukaciju sudija i tužilaca trebaju angažirati eksperte Evropskog suda za ljudska prava koji bi educirali tužioce.
Medijski istup Glavnog tužioca Milanka Kajganića, za naš portal prokomentirao je dr. Nezir Pivić, profesor prava na Pravnom fakultetu Zenica.
“Tužilaštvo Bosne i Hercegovine krivično goni na osnovu zakona, a ne na osnovu sudske prakse. Sudska praksa je tumačenje zakona od strane suda u jednom pojedinačnim postupku. Sudska praksa je koristan izvor prava i sudovima i praktičarima, a ona nastaje tako što sud dobije u rad predmet i nakon provedenog postupka donese presudu. Iz te presude crpimo tumačenje prava odnosno ‘sudsku praksu’. Sud Bosne i Hercegovine do danas nije dobio na potvrđenje niti jednu optužnicu radi izvršenja krivičnog djela negiranja genocida. Dakle, nije mogao ni napraviti sudsku praksu jer Tužilaštvo BIH nije podnijelo niti jednu jedinu optužnicu”, kaže prof. dr. Nezir Pivić.
Naš sugovornik navodi da izvještaj o izvršenju krivičnog djela pripremaju i tužilaštvu dostavljaju agencije za provođenje zakona te da izvještaji u krivično procesnom smislu nemaju poseban položaj u odnosu na krivičnu prijavu koju podnese fizičko ili pravno lice.
“Izvještaj i krivična prijava su samo oblici prijave izvršenja krivičnog djela. Tužilaštvu sukladno načelu oficijelnosti nije potreban niti izvještaj niti prijava kako bi krivično gonilo učinioca krivičnog djela. Dovoljno je da tužilac za izvršenje krivičnog djela sazna iz medija. Dakle, izvještaj o izvršenju krivičnog djela nije ništa posebno niti ima kakvo posebno svojstvo, već je samo profesionalni naziv za krivičnu prijavu koju podnose organi za provođenje zakona. Milorad Dodik i niz nosilaca javnih funkcija u entitetu Republika Srpska je putem medija, društvenih mreža i na druge njima pogodne načine negiralo gen*cid u Srebrenici pa da zanemarimo i sve krivične prijave koje su podnese Tužilaštvu BIH, istom nije moglo ostati nepoznato izvršenje ovog krivičnog djela”, rekao je profesor Pivić.
On pozdravlja angažovanje eksperata iz Evropskog suda za ljudska prava i slaže se da je kontinuirana edukacija i profesionalno usavršavanje nosivi stub sudske vlasti i tužilaštva. Međutim, Pivić napominje da je kod krivičnog djela negiranja genocida Evropski sud za ljudska prava u presudi Perniček protiv Švicarske utvrdio standard prema kojem se opravdanost sankcionisanja negiranja genocida cijeni prema 1.) mjestu gdje je gen*cid izvršen i gdje se negira 2.) udaljenosti i odnosu ta dva mjesta 3.) vremenu koje je prošlo od izvršenje genocida.
“S obzirom da je praksa u entitetu Republika Srpska da nosioci javnih funkcija negiraju gen*cid izvršen u Srebrenici u samoj Srebrenici i da još uvijek preživjele žr*ve i porodice žr*ava traže kosti svojih najmilijih koji su ubijeni u gen*cidu, tu eksperti Evropskog suda nemaju šta da ‘educiraju’ već Tužilaštvo Bosne i Hercegovine treba da procesuira. Podsjećam da je kvalificirani oblik krivičnog djela negiranja geno*ida kada gen*cid negira nosilac javne funkcije”, kategoričan je dr. Pivić.
(SB)