Vijesti

PRAVNI SAVJETNIK ŽELJKE CVIJANOVIĆ: “Narod po međunarodnom pravu ima pravo na samoopredjeljenje!”

Na pitanje da li išta ukazuje na spremnost međunarodnih predstavnika da se u skladu s obavezama iz Dejtonskog sporazuma posvete i podstaknu usaglašavanje i donošenje zakona o Ustavnom sudu, Blagojević je odgovorio negativno.

“Kad su narod i njegove političke institucije izloženi dugotrajnoj i sistematičnoj diskriminaciji i otimanju njihove imovine i ustavnih nadležnosti, kao što smo mi Srbi i Republika Srpska izloženi od strane Ustavnog suda BiH i Kancelarije visokog predstavnika (OHR) u BiH njihovim neustavnim delovanjem, onda su u samoodbrani svi ovi potezi Skupštine RS racionalno sredstvo borbe”, rekao je Milan Blagojević, profesor Ustavnog prava i savjetnik člana Predsedništva BiH Željke Cvijanović.

On je u razgovoru za beogradsku “Politiku” u vezi sa zakonom o neprimenjivanju odluka Ustavnog suda BiH, koji je prije neki dan usvojila Skupština RS, rekao kako u postojećim okolnostima i u ovakvim slučajevima narod po međunarodnom pravu ima pravo na samoopredjeljenje, jer je iz dosadašnjeg ponašanja Ustavnog suda BiH i OHR-a evidentno da će oni da nastave sa svojim neustavnim odlukama koje vode u potpunu eroziju Republike Srpske, a time i u eroziju Ustava BiH.

“Zato smo mi savremenici jedne pravno-legitimne borbe, svojevrsne nužne odbrane, da se radi zaštite Ustava BiH od neustavnih odluka Ustavnog suda te države mora posezati za ovakvim sredstvima borbe na koje je Srpska bila prinuđena i zbog kojih je i donijela zakon”, rekao je Blagojević.

Na pitanje da li išta ukazuje na spremnost međunarodnih predstavnika da se u skladu s obavezama iz Dejtonskog sporazuma posvete i podstaknu usaglašavanje i donošenje zakona o Ustavnom sudu, Blagojević je odgovorio negativno.

“Nažalost, ne vidim bilo kakve signale razuma i spremnosti kod međunarodnih predstavnika. Umjesto toga, kod njih vidim samo uporno ponavljanje, svojevrsnu mantru, da su odluke Ustavnog suda BiH konačne i da ih treba prihvatati. Oni neće da vide kako to znači da Ustavni sud BiH može da presudi i protivno Ustavu BiH, te da i takve odluke moraju biti prihvaćene, bez obzira na njihovu flagrantnu i tešku neustavnost. Kada bi, recimo, tako radio Ustavni sud Njemačke, da, na primjer, svojim odlukama mijenja postojeće federalno uređenje te države na štetu njenih federalnih pokrajina, svaki Nijemac bi, na osnovu člana 20 njemačkog Ustava, imao pravo na pobunu, jer taj član daje pravo na to – na borbu protiv svakoga, a to znači i protiv odluka ustavnog suda, ako će se tim odlukama promeniti ustavno uređenje propisano njemačkim ustavom. To međunarodni predstavnici prihvataju tamo, a kada to isto želi Republika Srpska, da bi sačuvala slovo Ustava BiH i samu sebe, onda je to tobož nedozvoljeno”, kazao je Blagojević.

Related Articles

Back to top button