Vijesti

Poslodavci će moći isplaćivati radnicima do 450 KM neoporezivo: Ovi uslovi se moraju ispuniti

Nakon dogovora sa socijalnim partnerima, Vlada FBiH će u narednim danima donijeti Uredbu kojom se uređuje pravo poslodavaca na isplatu pomoći radnicima

Krajem prošle godine Vlada FBiH je donijela uredbu po kojoj je minimalna plaća 1.000 KM. Nakon ove odluke poslodavci, ali i ekonomski analitičari su, naglasili kako niko nE bježi od toga da minimalna plaća treba biti 1.000 KM čak i veća ali da se moraju donijeti zakonske regulative koje će smanjiti namete.

Nakon jučerašnje sjednice ESV medijima se obratio i premijer Nermin Nikšić kazavši kako će plaće onima koji sada imaju 1.000 KM ili više biti moguće. U tom slučaju će poslodavci moći isplaćivati pomoć do 450 KM bez oporezivanja.

Nakon dogovora sa socijalnim partnerima, Vlada FBiH će u narednim danima donijeti Uredbu kojom se uređuje pravo poslodavaca na isplatu pomoći radnicima u neoporezivom iznosu do 450 KM mjesečno, s ciljem ublažavanja posljedica rasta minimalnih plata.

Ova mjera će trajati do kraja januara 2026. godine ili do stjecanja uslova za smanjenje doprinosa koji su na teretu poslodavaca. Da bi poslodavci mogli koristiti ovu mogućnost moraju da ispune određene uslove.

-Redovno isplaćuju plate i uplaćuju doprinose u skladu sa zakonom,

-Nema neizmirenih poreznih obaveza, osim ako je sa Poreznom upravom FBiH postigao dogovor o reprogramu i uredno izmiruje dugovanja.

Na osnovu Uredbe poslodavci će moći svojim radnicima isplaćivati pomoć do 450 KM što znači da ona može biti i manja sve u zavisnosti od finansijskih mogućnosti firme. Isplata pomoći se mora vršiti preko transakcijskog računa radnika s tim da neće biti tretirana kao plaća ili naknada plate.

Ono što je veoma važno jeste da poslodavac mora uplatiti pomoć do kraja mjeseca za prethodni mjesec s tim da poslodavac ne smje korristiti ovu pomoć kako bi smanjio već obračunatu plaću za mjesec novembar prošle godine.

Kako bi ova Uredba bila uredno primjenjivana, do 7. u mjesecu poslodavci moraju da dostave izvještaj o isplatama nadležnoj Poreznoj upravi koja će vršiti nadzor ove Uredbe. Pored toga, poslodavci su dužni donijeti akt kojim se utvrđuje pravo na pomoć i uslovi isplate.

Related Articles

Back to top button