Nikšić odgovorio Čoviću, Dodik ponovo o “muslimanima”, Schmidt stavio tačku

“Uspije li se oformiti nova koalicija s ciljem približavanja Evropi, mogu početi pregovori o ulasku BiH u EU”, poručio je ovo visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini. No, sudeći prema izjavama lidera HDZ-a BiH, do toga izgledno neće doći, javlja N1.
U intervjuu za hrvatske, pošto za bh. medije rijetko govori, okarakterisao je greškom raskol sa SNSD-om, a “političko Sarajevo” krivcima, rješenje krize vidi u tri federalne jedinice. Osude brojne, a premijer Federacije vidi i Dodikove secesionističke, ali i Čovićeve izjave o dodatanim podjelama, samo kao nerealne pretpraznične želje. Tako navodi i svoju.
“Naravno i mi imamo svoje želje kako da vidimo Bosnu i Hercegovinu kao državu sa jednim predsjednikom, jednom vladom, jedinim parlamentom-državnim i lokalnim nivoom. I kao što njihove želje nisu realne ja sam realan da i ovo što bi ja želio politički teško možemo postići, jer zato trebaju odluke u svim parlamentima”, rekao je premijer FBiH Nermin Nikšić.
Neslogu sa ovim željama odmah je izrazio ministar u Nikšićevoj Vladi, HDZ-ov Vedran Škobić. A iako premijer Federacije jasno naglašava da je svjestan nerealnosti svojih ideja, njegovi stavovi ponukali su predsjednika Republike Srpske da ponovo izrazi svoje secesionističke tendencije.
“Ja se zalažem za ovo i ono, građanke i građane Bosne i Hercegovine, ja se zalažem za Bosance i Hercegovce. To je njegova poruka, nigdje nema Srba, nigdje nema konstitutivnih naroda. Muslimani hoće osvetu, a ona ne mora biti samo oružana, ona može biti i politička, a to je eliminacija Republike i njenih institucija i zato smo mi odlučili, i vi koji pamtite i koji ne pamtite rat, da podržite djelovanje i da ih pokrijete sa platformom koja traži samostalnost Republike Srpske”, rekao je Dodik.
Platforma za samostalnost ili dio novog plana za stvaranje velike Srbije. Nove geopolitičke mape prilika su, sumnja se, za ispunjavanje višestoljetne tendencije crtanja novih mapa Bosne i Hercegovine. Na to kakav plan vlast RS-a uz podršku Rusije i Srbije ima već dvije godine međunarodnim zvaničnicima pokazuje, prema predviđanjima, član Predsjedništva BiH, Denis Bećirović, ali i ambasador BiH pri UN-u Zlatko Lagumdžija.
“Direktni napadi na visokog predstavnika, prvo što treba uraditi ukinuti visokog predstavnika. Druga stvar je direktni napadi na teritorijalni integritet kroz demontiranje Ustavnog suda kroz demontiranje suda. Nakon toga se ide, ukida se Tužilaštvo Bose i Hercegovine, Sud Bosne i Hercegovine, SIPA i na kraju obavještajna služba. Onda se cijelo vrijeme blokira rad insittucija. I za kraj se ostavlja povlačenje iz insitucija i Oružanih snaga BiH”, rekao je Lagumdžija.
I dok jedni pozivaju na nove podjele u BiH, drugi na secesiju ili vjerske konverzije, BiH je u najvećoj ustavnopravnoj i političkoj krizi. Zamah na putu ka Evropskoj uniji zaustavljen je i nema izgleda da će to biti promijenjeno. Opozicija iz Republike Srpske još čeka Čovića.
“Ova kriza je pokazala da je Milorad Dodik bio i ostao ključni vitalni i nacionalni hrvatski interes u Bosnni i Hercegovini. Vidjeli ste izjavu koja je došla iz sjedišta Evropske unije da je opozicija sviejtla tačka u Bosni i Hercegovini i naši potezi racionalni i konstruktivni za sve. Pitanje je da li će gospodin Čović ignorisati i to i sve ostalo i i dalje biti svezan u to partnerstvo za koji je on rekao na Kupresu da je bivši, ali vrijeme je pokazalo da nije”, rekao je Nebojša Vukanović, lider Liste za pravdu i red.
Nakon što je Interpol odbio žalbu Suda BiH o raspisivanju međuanrodne potjernice, čelnici RS-a ponovo narodu poručuju da njihovo hapšenje predstavlja napad na entitet. Država jasno u blokadi, ali ni na federalnom nivou nakon preglasavanja HDZ i njihove odmazde ne podržavanjnem dnevnog reda redovne sjednice nije jasno koliko je partnerstvo više jako. Sve se više sumnja da do rješenja krize neće doći do izbora, javlja N1. /// Foto naslovnice Slobodna Bosna