Vijesti

Hrvatska je potvrdila da je fudbalska velesila, u meču za treće mjesto Svjetskog prvenstva u Kataru pobijedili su Maroko sa 2-1!

Fudbalska reprezentacija Hrvatske savladala je Maroko rezultatom 2:1 i tako osvojila treće mjesto na Svjetskom prvenstvu u Kataru, što je novi veliki uspjeh sjajne generacije koju s klupe predvodi Zlatko Dalić.

Hrvatska je imala priliku drugi put u svojoj historiji osvojiti treće mjesto na Mundijalu i to je učinila u sjajnoj utakmici. Posebno impresivan bio je početak utakmice.

Vatreni su imali inicijativu od prve minute i već u sedmoj je iskoristili.

Bila je to uigrana akcija nakon slobodnog udarca, Ivan Perišić sjajno odigrava povratnu glavom za Joška Gvardiola, a mladi stoper loptu zakucava glavom u mrežu Marokanaca – prenosi Klix.ba.

Odgovor Marokanaca nije mogao biti brži. U devetoj minuti afrička selekcija izvela je slobodan udarac, a nakon smušene reakcije odbrane Hrvatske Achraf Dari pogađa glavom za 1:1.

Tu nije bio kraj uzbuđenjima.

Naprotiv, igralo se sjajno.

U 18. minuti Mislav Oršić je napravio prodor i šutirao, činilo se da lopta ide u mrežu, no pogodio je svog saigrača Andreja Kramarića.

U 24. minuti do gola je mogao i Luka Modrić, ali je Yassine Bono odbranio.

Uslijedile su dvije velike šanse za Maroko, ali Youssef En Nesyri i Soifanne Boufal nisu uspjeli pogoditi.

Kada se činilo da je to to u prvom poluvremenu, Mislav Oršić u 42. minuti postiže sjajan gol. S lijeve strane je uputio nešto između šuta i centaršuta, a lopta je od stativu ušla u mrežu Bonoa.

Rezultatom 2:1 otišlo se na odmor.

U nastavku nešto drugačije scene na terenu. Hrvatska se malo povukla i prepustila loptu Marokancima, koji su tražili poravnanje po svaku cijenu.

U 47. minuti do još jednog gola je mogao Oršić, ali je njegov izblokirani šut pogodio vanjski dio mreže – javlja Klix.

Velika inicijativa Maroka donijela je mnogo prostora za kontre Hrvata. Jednu takvu zamalo je u gol pretvorio Nikola Vlašić koji je s distance u 69. minuti šutirao preko gola.

U 75. minuti stopostotna prilika za Maroko. En Nesyri je ostao zaboravljen u petercu, ali mu je golman Dominik Livaković izašao “u šut” i odbranio je sjajno.

Maroko nije uspio doći do poravnanja pa je utakmica završila rezultatom 2:1. Tako su Vatreni drugi put u svojoj historiji osvojili treće mjesto na Mundijalu, a imaju i jedno drugo mjesto.

S druge strane, Marokanci su upisali najveći uspjeh u svojoj, ali i historiji afričkog nogometa jer su postali prva selekcija s ovog kontinenta u polufinalu Svjetskog prvenstva – zaključuje Klix.ba.

Mundijal u Kataru bit će okončan sutra nakon što se završi utakmica između Argentine i Francuske, kada ćemo saznati i ko je prvak svijeta. Duel se igra u 16 sati.