Vijesti

Francuska okončala bajku Marokanaca i zakazala spektakularno finale s Argentinom…

Nogometaši Francuske plasirali su se u finale Svjetskog prvenstva u Kataru nakon što su večeras na Al Bayt stadionu u polufinalu pobijedili selekciju Maroka rezultatom 2:0. Za titulu prvaka svijeta igrat će protiv reprezentacije Argentine.

Francuzi su poveli već u petoj minuti susreta golom Hernandeza. Bila je to duga akcija Francuza. Griezmann je u jednom trenutku uposlio Mbappea čiji je ud*rac bio izblokiran. Ipak, lopta se odbila do Hernandeza koji zabija za vodstvo aktuelnih prvaka.

Uzvratio je Maroko pet minuta kasnije kada je Lloris odbranio ud*rac Ounahija iz daljine. Sjajan početak utakmice upotpunio je Giroud koji je pogodio stativu gola Marokanaca.

U finišu prvog poluvremena viđene su još dvije dobre prilike na obje strane. Prvo je Giroud promašio s 10-ak metara iz odlične pozicije, a onda je El Yamiq pu*ao makazicama, ali je njegov pokušaj odbranio Lloris. Ostalo je 1:0 za Francusku na poluvremenu.

Inače, Marokanci su sredinom prvog poluvremena tražili penal nakon kontakta Boufala i Hernanadeza. VAR se nije aktivirao, a sudija je na kraju Marokancu dao žuti karton zbog prigovora. Ova situacija izazvala je žustru raspravu među ljubiteljima nogometa.

Maroko je krenuo ofanzivno u drugom poluvremenu i djelovali su sve opa*niji. Tako su u 53. minuti mogli do gola, ali je Konate uklizao u posljednji tren i spasio čist pogodak.

Nastavili su Marokanci igrati ofanzivno, a Francuzi su prijetili iz kontra napada. U 72. minuti su mogli kazniti Marokance, ali je Thuram nakon slobodnog ud*rca p*cao glavom pored gola.

Deset minuta prije kraja susreta Kolo Muani je riješio pitanje pobjednika. Mbappe se majstorski oslobodio trojice protivnika i dao savršenu loptu za Kolo Muanija koji je bio sam na drugoj strani. Nije imao težak posao i samo je gurnuo loptu u praznu mrežu za konačnih 2:0 i prolaz Francuske u drugo uzastopno finale Svjetskog prvenstva.

Finale između Francuske i Argentine igra se u nedjelju s početkom u 16:00 sati, dok će u isto vrijeme dan ranije Maroko i Hrvatska igrati utakmicu za treće mjesto.