EU I NATO NE VJERUJU VUČIĆU: “Ne prolaze više trikovi sa ‘spontanim protestima Srba na Kosovu’!”
Osmosatni sastanak kosovskog premijera Albina Kurtija i Aleksandra Vučića pod okriljem EU završen je bez uspjeha.
Treći sastanak kosovskog premijera Albina Kurtija i predsjednika Srbije Aleksandra Vučića u okviru dijaloga pod okriljem EU završen je bez uspjeha nakon gotovo osam sati. Prethodni sastanak dvojice lidera održao se prije više od godinu dana. A ovaj sastanak u četvrtak, u kojem nije bilo konkretnih rezultata, jedan EU izvor nazvao je “najboljim do sada”, piše dopisnik “Jutarnjeg lista” iz Bruxellesa, Augustin Polokaj.
Vjerovatno to više govori o tome kakvi su bili prijašnji sastanci nego o ovom posljednjem. Taj EU izvor pokušao je novinarima u Bruxellesu priču predstaviti u optimističnom svjetlu pa je kao pozitivne tačke sastanka spomenuo “činjenicu da su oba lidera izrazila spremnost za nastavak dijaloga” te da su “imali priliku iznijeti svoje viđenje normalizacije odnosa”.
Međutim, o konkretnim pitanjima nije bilo nikakva približavanja stavova, a kamoli nekog rješenja. Kosovo ne odustaje od mjera reciprociteta, što znači da će građanima Srbije pri ulasku na teritorij Kosova biti izdane posebne propusnice, onako kako to Srbija radi s državljanima Kosova kada oni uđu u Srbiju.
Kosovo je jednom odgodilo na mjesec dana primjenu ove odluke, ali više ne želi odgoditi, pa je premijer Albin Kurti najavio da će od 1. septembra početi s implementacijom.
Zato su taj datum EU i NATO postavili za rok dokad treba iznaći rješenje kako bi se izbjegla eskalacija na sjeveru Kosova. Jer su Srbi u tom dijelu Kosova, na mig i uz pomoć Beograda, krajem jula i početkom avgusta digli barikade i blokirali putove, što bi mogli ponovno.
Kosovo je najavilo da neće dopustiti takve blokade. U EU ne smatraju ovu rundu pregovora završenom, sve dok se ne nađe rješenje. Najavili su da će kontakti s liderima dviju država biti nastavljeni, a sljedeće sedmice mogao bi biti održan i sastanak na razini glavnih pregovarača.
Iako su imali prilike iznijeti svoje ideje o budućoj normalizaciji odnosa, Kurti i Vučić su jako daleko jedan od drugog po tom pitanju. Kako Jutarnji list doznaje, kosovski je premijer rekao da sveobuhvatni sporazum o normalizaciji odnosa mora sadržati, kao ključni element, međusobno priznanje Kosova i Srbije kao dviju suverenih država.
Takav stav dijele i SAD, Njemačka i mnoge druge zemlje koje su odavno priznale nezavisnost Kosova, a i Međunarodni sud pravde u Haagu dao je mišljenje da proglašenje neovisnosti Kosova nije u suprotnosti s međunarodnim pravom. No Srbija je odbija priznati i pristupa dijalogu više radi održavanja statusa quo, rješavanja pojedinačnih pitanja i odgađanja priznanja.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić sazvao je sastanak s predstavnicima Srba s Kosova u nedjelju i najavio da će se nakon toga obratiti javnosti. Iako je Vučić pokušavao ostaviti dojam da Srbi na Kosovu spontano organiziraju proteste i blokade kako bi izrazili neslaganje s odlukama kosovske vlade, i u EU i u NATO-u kažu da takvi trikovi više ne prolaze i da znaju da vlada u Srbiji ima apsolutnu kontrolu nad Srbima na Kosovu.
Iako posljednja runda pregovora nije donijela rezultate, u EU ipak vjeruju da bi se do kompromisa moglo doći uskoro.