EROL AVDOVIĆ KOMENTIRAO DODIKA I CVIJANOVIĆ: “Politika ‘umirivanja’ očito ne daje rezultate…”
Čestitku je, pak, odbila Željka Cvijanović (…), a Milorad Dodik ju je nazvao – provokacijom.
Joe Biden, predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, uputio je pismo novoizabranim članovima Predsjedništva BiH Denisu Bećiroviću, Željki Cvijanović i Željku Komšiću, u kojem je uputio najbolje želje povodom obilježavanja Dana državnosti naše zemlje.
Čestitku je, pak, odbila Željka Cvijanović (…), a Milorad Dodik ju je nazvao – provokacijom.
Ove poteze komentirao je Erol Avdović, novinarski veteran i dugogodišnji izvještač iz New Yorka. Kako je poručio:
“Hvala predsjedniku Bidenu na čestitki upućenoj za Dan državnosti Bosne i Hercegovine. No, politička realnost u BiH sastoji se i u tome da je Željka Cvijanović, novoizabrana članica državnog Predsjedništva odbila Vašu čestitku, iako je prema odredbama Dejtonskog mirovnog sporazuma obavezna uvažavati ovaj praznik – 25. novembar. Očito je da američka višegodišnja i nažalost u mnogo čemu – bezuspješna politika “appeasmenta” (umirivanja) i Milorada Dodika – ne daje očekivane rezultate. I, zato se nalaže ili, čak zahtjeva promjene američke politike prema BiH.”
Avdović smatra da samo “američka politika podrške punoj demokratiji i jednakim pravima za sve ljude na cijeloj teritoriji Bosne i Hercegovine, u kojoj se svi državljani BiH mogu kandidovati za sve političke funkcije i za koje mogu glasati svi stanovnici koji imaju pravo glasa je u redu – OK. Bez diskriminacije”.
“Krucijalna je uloga SAD podršci pune legalne neovisnosti bh. sudova, od onih lokalnih do Ustavnog suda BiH, koji trebaju štititi ljudska prava svih stanovnika Bosne i Hercegovine bez obzira ko su i šta su oni nacionalno ili drugčije i, bez utjecaja politike na njiovo odlučivanje. To je kompas i putokaz.
Demokratska prosvjetljenja su korisna posebno kad dolaze s pravog mjesta. Sasvim je opravdana primjedba Američke ambasade u BiH da je bosanskohecegovačka diplomatija trebala glasati za rezoluciju UN-a koja osuđuje masovno i neprihvatljivo kršenje ljudskih prava u Iranu. To treba uvažiti”, dodaje on, te zaključuje:
“Službeno Sarajevo treba pratiti načela EU kada se u UN-u osuđuju i kršenja ljudskih prava, na primjer – Palestinaca, ili masovno kršenje prava bilo kojih ljudi, bilo gdje na svijetu. Uključujući i ljudska prava svih građana Bosne i Hercegovine. Poštivati EU Konvenciju o ljudskim pravima je uvjet bez koga se ne može.
Trebamo to raditi principijelno i bez trunke politikanstva, ili u znak popustljivosti (opet pominjem politiku umirivanja – “appeasmenta”). Povijest nas uči da je svaka takva, u biti politika duplih standarda donosila još više problema prema onima na koje je aplicirana.”