Vijesti

DANAŠNJA SJEDNICA JE (BILA) IDEALNO VRIJEME ZA TO: Zašto Ustavni sud ovog četvrtka ne odlučuje o zahtjevu Komšića u vezi sa Schmidtovim odlukama?

Ustavni sud BiH na sjednici održanoj u januaru nije donio odluku o zahtjevu Željka Komšića kojim se osporavaju odluke koje je nametnuo visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt u vezi sa Izbornim zakonom i Ustavom FBiH.

Tada je odlučeno da će se o tom zahtjevu donijeti odluka na nekoj od narednih plenarnih sjednica.

Takva sjednica održava se danas u predmetu Denisa Bećirovića te će sudije Ustavnog suda BiH odlučivati o donošenju privremene mjere i odluke o spornom Zakonu o nepokretnoj imovini RS-a.

Ustavni sud BiH navodno već posjeduje nacrt odluke u Komšićevom predmetu, a odluke se u tom slučaju donose na plenarnoj sjenici većinom glasova od ukupno devet sudija.

Izuzetno, ukoliko na plenarnoj sjednici u donošenju odluka učestvuje manje od devet sudija, glas predsjednika Ustavnog suda računa se dvostruko.

U predmetu osporavanja Schmidtovih odluka u vezi sa Izbornim zakonom i Ustavom FBiH Ustavni sud je odlučio da neće donositi privremenu mjeru suspenzije do donošenja konačne odluke, iznoseći mišljenje da primjenom osporenih odluka neće nastati nepopravljiva šteta.

Prema mišljenju Ustavnog suda, u zahtjevu za donošenje privremene mjere nije bilo jasno navedeno, van apstraktnog nivoa, koje vrste nenadoknadive štete bi mogle nastati ako bi osporeni akti ostali na snazi do rješenja spora, niti su dostaviljeni dokazi o opravdanosti takvog zahtjeva.

“Baš kao što podnosioci zahtjeva pretpostavljaju da bi primjena osporenih akata do rješavanja njihovih zahtjeva mogla imati negativne posljedice po vladavinu prava, moglo bi se tvrditi i suprotno – da bi prihvatanje zahtjeva podnosilaca zahtjeva za donošenje privremene mjere moglo imati negativne posljedice po vladavinu prava”, istakli su iz Ustavnog suda.

Sudije su tada smatrale da u fazi donošenja privremene mjere, argumenti Komšića nisu konkretizirani.

Sada, kada je potrebno donijeti konačnu odluku, nije jasno zašto Ustavni sud odgađa stavljanje na dnevni red i odlučivanje u predmetu Komšića, posebno uzimajući u obzir činjenicu da se tokom jedne godine, organizira tek nekoliko plenarnih sjednica.

Time je današnja plenarna sjednica bila idealno vrijeme za konačno odlučivanje o tome da li su odluke visokog predstavnika u BiH, koje su nametnute na dan održavanja Općih izbora u BiH, u skladu sa ustavom, piše Klix.

Related Articles

Back to top button