ČEKAJUĆI “ARGUMENTE” VISOKOG PREDSTAVNIKA U EP-u: Juratović podržao Schmidta, Ahmetović traži…
Ahmetović je za Juratovića ustvrdio da podržava politiku HDZ-a hrvatskog premijera Andreja Plenkovića.
Piše: V. S. Herceg
Pozornost bh javnosti ponovno je na dva člana njemačkog SPD-a (Socijal-demokratske stranke) i zastupnika Bundestaga sa korijenima iz Hrvatske i BiH, Josipa Juratovića i Adisa Ahmetovića. Za razliku od prije nekoliko mjeseci kada je to bila Rezolucija o BiH, sada je razlog ozbiljnih prijepora dvojice stranačkih kolega visoki predstavnik u BiH, Nijemac, Christian Schmidt, odnosno, njegovo nametanje izmjena Izbornog zakona i Ustava FBiH u izbornoj noći.
Bundestagov zastupnik Adis Ahmetović je vrlo oštro reagirao pismom i priopćenjem za javnost u kojem snažno kritizira Christiana Schmidta, poziva na povlačenje odluke i navodi kako “… političke akcije njemačkog visokog predstavnika nisu samo naštetili reputaciji OHR-a i na taj način BiH, nego posebno i Njemačke”. Podsjetimo da je upravo Ahmetović i inicijator Rezolucije o BiH koju je izglasao Bundestag, a u kojoj se izričito navodi podrška OHR-u i visokom predstavniku Christianu Schmidtu.
Ahmetović je i za Juratovića ustvrdio da podržava politiku HDZ-a hrvatskog premijera Andreja Plenkovića. S druge strane, njegov kolega Josip Juratović podržao je Schmidtove poteze, a za Ahmetovića kaže kako “one ne može govoriti u ime Vlade ili Bundestaga Njemačke” te da “uništava reputaciju Njemačke”, a kroz njegove izjave dade se iščitati i njegov stav kako Ahmetović podržava bošnjačke interese.
Podsjetimo da se Christian Schmidt odazvao zahtjevu dijela EU parlamentaraca da pred Vijećem za vanjsku politiku europskog parlamenta razjasni razloge svojih odluka, a što su zatražili potpisnici tog zahtjeva, pri tom nazivajući Schmidtove postupke “nedemokratskim”. Europska parlamentarka Tineke Strik, zajedno sa članom Bundestaga Borisom Mijatovićem uputila je otvoreno pismo Schmidtu u kojem se zahtjeva povlačenje odluke, a pismo je naknadno potpisalo i 26 članova i članica europskog, njemačkog, nizozemskog i francuskog parlamenta.
Ahmetović traži osude Schmidtovih poteza
Bundestagov zastupnik Ahmetović je u priopćenju naveo da su stanovnici BiH na izborima 2. listopada jasno glasali za Europsku uniju i više demokracije. Naveo je da su dva od tri izabrana člana Predsjedništva iz “naprednog i socijaldemokratskog kampa”.
“Političke akcije njemačkog visokog predstavnika nisu samo naštetili reputaciji OHR-a i na taj način BiH, nego posebno i Njemačke. Napraviti izmjene Ustava entiteta FBiH i izbornog zakona na sveti dan demokracije bez informiranja stanovništva unaprijed je globalno bez presedana te, štoviše, nekompatibilno sa smjernicama OESS-a”, napisao je Ahmetović. Ovaj mladi SPD-ov političar bh korijena smatra kako je “gaženje suvereniteta države i glasača na ovaj način naišlo na veliko nerazumijevanje i ogorčenost kako stanovnika BiH, tako i Europskog parlamenta”.
“Iz krugova hrvatske vlade i okruženja HDZ-a se čulo da je nametnuta izmjena visokog predstavnika bila formulirana u Zagrebu. Visoki predstavnik je jasno prokockao povjerenje u demokratske procese, ali također i kredibilnost neovisnosti institucije OHR-a”, napisao je Ahmetović, istaknuvši kako je “akcija suprotna i poziciji njemačke vlade i Bundestaga”.
Ahmetović ističe kako je nužno da “ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock kritizira Schmidtove akcije najjačim mogućim terminima i da proaktivno djeluje prema SAD-u sa zahtjevom da se izmjene koje je nametnuo Schmidt ponište te da se narodu Bosne i Hercegovine konačno da put za slobodnu i demokratsku građansku državu”.
Komentirajući stavove svoga kolege Juratovića i njegovu podršku Schmidtovom nametanju izmjena Izbornog zakona i Ustava FBiH, Ahmetović također ne štedi kritike te zaključuje: “Što se tiče nedavnih stavova moga kolege u Bundestagu gospodina Juratovića: On predstavlja pojedinačno mišljenje, koje nije većinsko ni u vladi ni u ‘semafor’ koaliciji. Žalosno je za njega da nakon 16 godina rada kao član Parlamenta i jedva upravljanjem statusom quo u BiH, on sada, iznenađujući za mnoge, predstavlja mnoge od pozicija HDZ-ovog premijera Plenkovića. To je razočaravajuće”.
Juratović: ‘Ahmetović ne može govoriti u ime Vlade ili Bundestaga Njemačke’
Ali njegov stariji kolega Josip Juratović iznosti potpuno drukčije stavove.
“Ja sam peti mandat u Bundestagu. Svi koji prate moje izjave znaju da prvo kritiziram hrvatski nacionalizam. Poslije toga kritiziram sve nacionalizme u regiji. Ja zastupam pozicije koje uglavnom zastupa njemački Bundestag. Što se tiče Ahmetovića. Ja sam izašao iz Odbora za vanjsku politiku i prepustio to Ahmetoviću. Mislio sam da je dobro da to netko drugi preuzme. Od njega nisam čuo da kritizira bošnjački radikalizam. Znamo da u BiH postoji radikalizam sa sve tri strane. Ako želimo izgraditi multietničku BiH moramo se solidarizirati protiv radikalizma”, rekao je Juratović, gostujući u Centralnom dnevniku Face TV-ja.
Rekao je da je o tome razgovarao i s Ahmetovićem.
“Rekao sam da nema naroda koji nema svoje štet*čine. I kako se moramo boriti protiv toga, a prvo krenemo od svojih štet*čina. Mijatović, kojem je otac Srbin, Juratović je Hrvat, Ahmetović je Bošnjak… Živimo demokratske vrijednosti u Njemačkoj i trebamo ih prenijeti u BiH. Ahmetoviću je ovo prvi mandat i ponijela ga je slava. Zovu ga ‘herojem’, ‘našim Adisom’… To nije dobro za njega, mediji će ga uništiti. Stvara nadu za BiH koju on kao parlamentarac ne može ispuniti. On ne može govoriti u ime Vlade ili Bundestaga Njemačke, rekao je Juratović. Što se tiče kritičnkog pisma kojeg je Ahmetović poslao protiv Schmidta, Juratović je izričit.
“Tu je 27 potpisa. Devet zastupnika Bundestaga je potpisalo od 709. Iz SPD-a je dvoje potpisalo – Adis Ahmetović i Jasmina Hostert. Sve ostale su kolege ostale gluhe. S takve pozicije, gdje je samo 9 zastupnika od 709, pričati da je to akcija Bundestaga – je suludo”, zaključuje Juratović. On je pri tom posebno naglasio kako se “time uništava i reputacija Njemačke u BiH”.
“I to je opasno. Njemačka je jedan od najvećih prijatelja BiH. To što radi Ahmetović, to je samo njegovo mišljenje. I nikoga drugog. Nema zaključaka, nema organizacije u Bundestagu. Nema ništa”, zaključio je Juratović, izričito navodeći kako “nije Plenkovićev igrač”.
“Schmidta sam branio, jer sam njemački zastupnik i iako nisam glasao za Rezoluciju Bundestaga, govorio sam da s tim treba biti oprezan, jer se može zl*upotrijebiti. U toj Rezoluciji stoji da se podržava OHR i Schmidt. Oni koji su pisali tu Rezoluciju ne znaju šta su napisali”, podsjeća Juratović.
Izetbegović se hvali utjecajem na Bundestag
Dok i dalje traju prijepori, pa čak i vrijeđanje, dvojice stranačkih kolega i zastupnika u Bundestagu, pitanje je stvara li to ozbiljan problem u vladajućem SPD-u te do koje će se razine ići politička razmimoilaženja oko teme Bosna i Hercegovina.
Međutim, podsjetimo i da je tijekom izborne kampanje, upravo predsjednik SDA Bakir Izetbegović u nekoliko navrata potvrdio kako SDA snažan utjecaj na njemački Bundestag, između ostaloga kazavši: “Ako smo u stanju u EPP-u dobiti rezoluciju koja je protiv HDZ-a u našu korist, znači da smo u stanju. Ako smo u stanju u Njemačkoj, Britaniji, Austriji, dobiti rezolucije koje nam odgovaraju za ono što mi hoćemo, u Senatu SAD-a, pa neće to doć’ samo. Dakle, to netko radi”, rekao je Izetbegović na stranačkom skupu u Hadžićima. On je i tijekom predizborne kampanje, tijekom sučeljavanja kandidata za bošnjačkog člana Predsjedništva na FTV-u istaknuo kako je Rezolucija u Bundestagu proizvod bošnjačkog lobiranja.
Naime, Izetbegović je spomenuo Rezoluciju o BiH koju je izglasao njemački Bundestag početkom srpnja, a na prijedlog vladajuće koalicije SPD-a, FDP-a i Zelenih, pod nazivom “Podrška Bosni i Hercegovini na putu ka boljoj budućnosti”. On je tada kazao: “Kada su u pitanju diplomati, u veleposlanstvima je dvostruko više karijernih diplomata kod Bošnjaka nego kod Hrvata i Srba. To je ono što mi radimo. Gospođa Bisera Turković je 30 godina bila veleposlanica u Zagrebu, Beču, Washingtonu, Bruxellesu itd. U telefonu ima više od stotinu bitnih ljudi u svijetu. Je’l vi mislite da su se ova lobiranja i rezolucije dogodile slučajno, same? Rezolucije EPP-a, u Bundestagu, S.Res? Dakle, dokumenti koje donosi Senat u Americi, predlaže zakon koji donosi zastupnički dom itd. Te se stvari nisu dogodile slučajno.”
No, ostaje za vidjeti hoće li ove političke nesuglasice dvojice bundestagovih parlamentaraca s bh. i hrvatskim podrijetlom, imati posljedice i na njihovu stranku. Ali, ostaje za čuti i Schmidtove argumente pred Vijećem za vanjsku politiku europskog parlamenta.
(Dnevni.ba)