Vijesti

ADMIR ČAVALIĆ, ZASTUPNIK STRANKE ZA BIH: “Osjećam ličnu sramotu i želim da se izvinim poreznim obveznicima…”

Svi zastupnici u Parlamentu su redovno ovih sedam mjeseci primali platu i ostale naknade uključujući i paušal i topli obrok, a imali smo jednu sjednicu – kaže Zaimović

Iako dva mjeseca nisu održavali sjednice plate poslanicima, delegatima i rukovodstvu Federalnog parlamenta nisu izostale. Uoči nove sjednice, koja je zakazana za sutra, provjerili smo šta građani misle o platama izabranih zvaničnika koje su oni primili za nerad, s obzirom na to da bi ta sjednica trebalo da bude tek druga po redu ovog doma.

Prema ranije poznatim podacima, poslanicima u Federalnom parlamentu plata se kreće od 2.500 do četiri hiljade maraka. Osim plate imaju topli obrok, te naknade poput onih za prevoz ili za odvojeni život. Na to, dobiju i 660 maraka regresa i paušala mjesečno. Dok jedni kažu da sjednice nisu njihov jedini posao, drugi ističu da ih je stid.

“Svi zastupnici u Parlamentu su redovno ovih sedam mjeseci primali platu i ostale naknade uključujući i paušal i topli obrok, a imali smo jednu sjednicu na kojoj smo raspravljali o budžetu, ostale su se ticale imenovanja”, rekao je za BHT Mirsad Zaimović, šef kluba zastupnika SDA u Parlamentu FBiH.

“Osjećam ličnu sramotu, i želim da se izvinim i Vama i gledaocima poreznim obveznicima jer Parlament defakto 2 mjeseca ništa ne radi, u pozadini imamo, evo Odbor za ekonomsku i finansijsku politiku na čijem sam čelu, mi radimo, imali smo i tematsku sjednicu – parlamentarci su svuda, ja vjerujem nisu baš kod kuće i slično”, kaže Admir Čavalić, zastupnik Stranke za BiH u Parlamentu FBiH.

Kako upućeni kažu, problem je što ne postoji pravni okvir kojim bi se ograničila isplata plata poslanicima, delegatima i rukovodstvu ili da ona zavisi od njihovog učinka. Sa tim je saglasna i predsjedavajuća Predstavničkog doma PFBiH Mirjana Marinković-Lepić.

“S tim u vezi treba regulisati rad ili nerad poslanika na određeni način. Ono što primjećujem jeste da je prvo problem kvorum Komisija, radnih tijela kojih u našem domu ima jako puno, preko 20 i da je uvijek problem sazvati sjednicu tih radnih tijela ako ona nije blizu sjednici Predstavničkog doma”, kaže ona.

Svjesni da regulacija nedostaje, u iščekivanju vrhunca demokratije, kako sjednicu nazivaju pojedini poslanici, građani se s pravom pitaju, koliko i zašto je taj vrh daleko od njih, i da li je društvo u kojem živimo uopšte demokratsko?

Related Articles

Back to top button