Pogledajte spisak članova Nogometnog saveza BiH koji su donijeli odluku da se igra prijateljska utakmica sa Rusijom…
– Potvrđuje to i današnja odluka Komiteta za hitnost koji je u sastavu Vico Zeljković, Miloš Brkić, Ivan Beus, Dragan Soldo, Irfan Durić i Fuad Čolpa donio odluku da Zmajevi 19. novembra 2022. godine igraju prijateljsku utakmicu protiv Rusije.
S obzirom na to da je ruski sport zbog agr.esije njihove zemlje na Ukrajinu pod sankcijama, te da niko izuzev Kirgistana i Irana ne želi igrati protiv Rusa, suvišno je pitanje zašto nam je trebao ovaj duel.
I pticama na grani je jasno da je ovo politička odluka (Vico Zeljković je sestrić Milorada Dodika, s kojim je jučer posjetio Borac), koja će izazvati brojne rekacije u državi, ali i Evropi.
U fudbalskim kuloarima kruže priče kako navodno ni selektor Ivaylo Petev nije bio za to da se ova utakmica igra. Njegovo mišljenje dijele i pojedini fudbaleri. Stoga ne bi čudilo da neki reprezentativci BiH bojkotuju gostovanje u St. Peterburgu.
A ovo je spisak članova koji su izglasali spornu odluku:
A kada je u pitanju selektor, ova situacija podsjeća na onu iz 2008. godine. Tadašnji selektor Meho Kodro odbio je voditi reprezentaciju u Teheran, gdje su Zmajevi zbog “vreće para” trebali igrati prijateljski meč sa Iranom.
Savez je zbog toga ekspresno smijenio Kodru, a nedugo potom većina reprezentativaca bojkotovala je prijateljski meč sa Azerbejdžanom u Zenici, na kojem je naš tim s klupe vodio Denijal Pirić, a nastupili su igrači većinom iz PLBiH.
Sprema li se nešto slično i Petevu ukoliko otkaže poslužnost “moćnicima” iz FSBiH?
Uz sve to, priča o utakmici koja izaziva reakcije javnosti, nije dobra u trenutku kada bi bh. tim, mediji i navijači trebali biti fokusirani na meč sa Crnom Gorom (23. septembar) u Ligi nacija u kojem možemo izboriti promociju u evropsku elitu i osigurati baraž za EURO 2024.
Ili su “stručnjaci” iz FSBiH svjesno servirali “rusku salatu” kako bi se poremetila atmosfera u našem taboru!? Da li je zaista svima njima u interesu napredak reprezentacije, a samim time i jačanje države?