NI STIDA, NI SRAMA: Sanela Prašović i Adis Arapović predvode listu, ovo su bivši federalni zastupnici koji su zatražili “bijeli hljeb”, neki su tek zakoračili u tridesete…
Među njima ima i onih koji sa jedva navršenih 30 godina života traže „bijeli hljeb“.
Da su političari u Bosni i Hercegovini dotaknuli dno svjedoče i ovi podaci. naime, zahtjev za zasnivanje radnog odnosa u Parlamentu Federacije BiH podnijela su 73 od ukupno 98 zastupnika novog saziva Zastupničkog doma, podaci su to evidencije Stručne službe. Ukoliko im se to odobri, u mandatnom razdoblju 2022 – 2026. godina imat će pravo na plaću i ostala davanja.
Inače, osnovna plaća zastupnika utvrđuje se množenjem osnovice od 330 KM i boda za obračun plaće od 0,05 posto s koeficijentom platnog razreda koji iznosi 7,8, pa tako stižemo do iznosa od 2.600 KM. Utvrđeni iznos uvećava se za 0,5 posto za svaku započetu godinu mirovinskog staža, a najviše do 20 posto.
Osim osnovne plaće svi zastupnici ostvaruju pravo na paušal u iznosu od dvije osnovice za plaću, odnosno 660 KM, potom 400 KM za najam stana, 300 KM za odvojeni život i 100 KM za troškove režija. Tu je i topli obrok koji iznosi desetak KM po danu, a potom i troškovi prijevoza do mjesta rada itd…
Prema podacima Administrativne komisije, zahtjeve za „bijeli hljeb“ nedavno je uputilo 17 zastupnika prethodnog saziva Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH, a među njima ima i onih koji sa jedva navršenih 30 godina života traže „bijeli hljeb“.
Top-lista izgleda ovako:
Sanela Prašović – Gadžo, Adis Arapović, Zeid Mujić, Elma Đogić, Šemsudin Kavazović, Marijan Klaić, Matea Cakalin, Samila Zejćirović, Boro Krišto, Asim Kamber, Ismet Osmanović, Hasan Muratović, Amer Obradović, Husein Topčagić, Nihad Čolpa i Eldin Vrače. Inače, samo jedan bivši zastupnik nije ispunio uvjete i jedini je s popisa čiji je zahtjev odbijen, a riječ je o Zijatu Mušiću.
(SB)