Vijesti

DODIK KRIVO INFORMIRAN: Izgradnju Janafa nije finansirala brodska Rafinerija nego sarajevski Energoinvest…

Više detalja o izgradnji Junafa, Dodik bi mogao dobiti od Svena Alkalaja, aktuelnog ambasadora BiH u New Yorku, koji je početkom 70-tih godina prošlog vijeka, kada je počela izgradnja Junafa, radio kao inžinjer u Energoinvestovoj firmi Petrolinvest koja je najvećim dijelom projektovala izgradnju velikog jugoslavenskog naftovoda.

Predsjednik Srbije jučer je u Pragu rekao da je odluka o zabrani uvoza ruske nafte preko Janafa za Srbiju, koja se tiče i Bosne i Hercegovine, odgođena do 1. decembra, ali to je bila klasična Vučićeva obmana srbijanske javnosti kako bi sebe ponovo predstavio kao heroja koji je zaštitio Srbiju.

Jutarnji list je danas precizno objasnio cijeli slučaj. Naime, odluka nije odgođena niti je ona potrebna da bi zabrana stupila na snagu. EU je ranije usvojila novi paket sankcija protiv Rusije, a prema njemu u decembru stupa na snagu zabrana uvoza sirove ruske nafte morskim putem u EU. Ako se do decembra ne donesu drugačije odluke, ta zabrana se odnosi na sve osim na one za koje je predviđena derogacija (Mađarska, Slovačka, Češka i donekle Bugarska). Dakle, derogacija je potreba za Hrvatsku, a ne za Srbiju. EU bi trebala dati Hrvatskoj izuzeće od sankcija da bi mogla rusku naftu, koju ne smije uvoziti za sebe, prebaciti iz Omišlja do Pančeva za potrebe Srbije. Dakle, zabrana se prije svega odnosi na Hrvatsku kao zemlju članicu.

Nedugo nakon Vučića, oglasio se i lider SNSD-a, Milorad Dodik, koji sebi pripisuje zasluge što je Rusija preuzela kompletnu naftnu industriju RS, uključujući i Rafineriju u Bosanskom Brodu, koja je do rata bila u sastavu sarajevskog Energoinvesta.

Dodik je odluku EU o zabrani uvoza ruske nafte morskim putem ocijenio neprihvatljivom, štetnom i nepravednom.

“EU je sankcionišući Rusku Federaciju, politiku kažnjavanja proširila i na Srbiju, ali i region Balkana, a time i na Republiku Srpsku”, naveo je Dodik na Twitteru.

Istakao je kako je naftovod Janaf “neriješenog statusa”.

“Rafinerija nafte Brod iz Republike Srpske uplatila je značajan iznos za izgradnju Janafa, što Hrvatska nikad nije uvažila, te je uzurpirala prava i imovinu naftovoda. Pravo je vrijeme da se ovo pitanje stavi na dnevni red i utvrdi prava struktura vlasništva naftovoda”, poručio je Dodik.

Istina je da je BiH do pred rat bila suvlasnik 33 posto Junafa (Jugoslovenskog naftovoda koji je Hrvatska tokom rata preimenovala u Jadranski naftovod – JANAF), ali izgradnju nije finansirala brodska Rafinerija, nego sarajevski Energoinvest s udjelom od 33 posto. Izgradnju Junafa finansirale su tri firme – iz Srbije Naftagas, iz Hrvatske INA te iz BiH Energinvest.

Više detalja o izgradnji Junafa, Dodik bi mogao dobiti od Svena Alkalaja, aktuelnog ambasadora BiH u New Yorku, koji je početkom 70-tih godina prošlog vijeka, kada je počela izgradnja Junafa, radio kao inžinjer u Energoinvestovoj firmi Petrolinvest koja je najvećim dijelom projektovala izgradnju velikog jugoslavenskog naftovoda.

Naftovod su tokom r*ta prisvojili Hrvati tako štu su udjele Energoinvesta i Naftagasa (66, 6 posto) prenijeli na udruženja hrvatskih branitelja, po istoj hajdučkoj logici kako su vlasti u Republici Srpskoj prisvajale i krčmile privatnu imovinu preduzeća sa sjedištem u Sarajevu, poput Energoinesta, Energopetrola, Šipada, UPI-a, PBS-a itd..

(SB)

Related Articles

Back to top button