Vijesti

Ćorluka, Smailbegović, Krnjić: Odluka Vlade je za privredu kao udarac Mike Tajsona

Večerašnje izdanje ‘Istrage sedmice’ fokus je stavilo na razjašnjavanje jasno najavljenih negativnih posljedica po ekonomiju FBiH nakon odluke Vlade FBiH o minimalcu od 1.000 KM

Zbog toga smo u goste pozvali Adnana Smailbegovića iz Udruženja poslodavaca, Petra Čorluku, direktora i vlasnika ‘Violete’, jednog od najuspješnijih bh. privrednika, te Zijada Krnjića člana Upravnog odbora Uprave za indirektno/neizravno oporezivanje i bivšeg direktora Zavoda za penziono/mirovinsko osiguranje. Za sutra je najavljena i sjednica Ekonomsko-socijalnog vijeća koje bi se trebalo baviti posljedicama odluke Vlade FBiH, ali i mogućim rješenjima u međuvremenu najavljenih problema:

– Press konferencija Vlade je pokazala da Vlada evidentno nema namjeru da odustane od ove odluke. Ostaje nam da sutra pokušamo da se uklopimo u taj ambijent i da se na neki način , sa dodatnim mjerama pokušaju ublažiti sve posljedice te odluke. Potpuno je jasno da velika većina poslovne zajednice manje više ne smatra problematičnim iznos od hiljadu KM plate. Problem ostaje iznos doprinosa jer to predstavlja zaista značajan trošak i u tom smjeru ćemo pokušati razgovarati da se smanje doprinosi. Postoji nekoliko mogućnosti, a ja ne bih sada ovdje prejudicirao rješenja. Očekujem sutra jedan ozbiljan i korektan dijalog kako bi zajedno pronašli optimalno rješenje za sve strane – na početku potvrđuje Smailbegović intertes poslodavaca da se smanje doprinosi dok prethodni direktori Zavoda PIO Krnjić opominje sve učesnike u ovom dijalogu da postoji neshvatanje osnovnih pojmova:

– Mislim da je cijela priča krenula na pogrešan način. Ne postoji neto plata kao pravni pojam, čak ni kao ekonomski pojam. Postoji samo bruto plata i tako treba da se vode pregovori između Vlade i socijalnih partnera. Dakle, može se pričati samo o bruto plati. Sve druge kombinacije koje se trenutno pominju odmah nisu u skladu sa zakonom jer ne postoji mogućnost da se kaže plaćat će se na 800 KM, a ne na 1.000 KM. Zakon jasno kaže šta je bruto plata, a šta je osnovica za doprinos, tako da svaka izmjena traži promjenu teksta Zakona o dopronosima – na početku opominje na pogrešnu postavku svih učesnika u dijalogu Krnjić potencirajući da rješenja koja se pominju nisu u skladu sa zakonima koji definiraju tu oblast.

– Po meni je to vrlo ozbiljan problem i Vlada i partneri treba da rješavaju bruto platu ili bruto satnicu. Jasno je da je interes kapitala da se smanje troškovi. U društvima poput našeg koje funkcioniraju na tzv. ‘Bizmarkovom modelu’ postoji ozbiljna razlika u pristupu doprinosima, a najveća je prema zdravstvenom sistemu osiguranja. Na Zapadu je npr. puno privatnog zdravstvenog osiguranja, dok ovo tzv. obavezno osiguranje pokriva vrlo mali segment te je zbog toga vrlo mala stopa. Ko ima nekog u Njemačkoj zna da se osim pregovora o plati kao posebno razgovara i pregovora o načinu i nivou pokrivenosti zdravstvenog osiguranja. Kod nas je također činjenica i da balansiramo sa sredstvima za penziono osiguranje tako što 10-12 posto potrebnih sredstava namirujemo iz budžeta dok recimo u Srbiji i Hrvatskoj učešće budžeta u isplati penzija iznosi između 30 i 40 posto. Dakle, želim da kažem da smanjenje doprinosa dobro zvuči, ali je to vrlo ozbiljan i analitičan posao i ja mislim da ove stope ne treba smanjivat, možda nešto malo. Naravno, sad smo u nepovoljnoj poziciji i odluka Vlade da povisi neku cifru koja čini platu za 61,4 posto je kao da te je udario Majk Tajson i svako rješenje na bazi te činjenice ne valja. Trebaju se restartovat i početi ponovo razgovore o bruto satnici uz obiljnu analizu za eventualnu korekciju stopa doprinosa – tvrdi Krnjić.

Petar Čorluka je potvrdio da ‘Violeti’ ova odluka Vlade FBiH ne predstavlja problem u poslovanju jer su njihove plate već iznad iznosa predviđene ovom odlukom, ali da Vlada mora voditi računa o konkurentnosti naše privrede:

– Na naše poslovanje ne može utjecati jer smo mi digli plaće već prije nekoliko godina. Primjera radi, u našem hotelu u Sarajevu najmanja plaća je 1,900 KM. Mislim da Vlada mora voditi više računa o ambijentu jer mi u ‘Violeti’ želimo biti konkurentni, da budemo poželjan poslodavac i da dajemo dobre uvjete jer tako imate kvalitetne uposlenike. Mi moramo imati bolji ambijent nego u susjednim državama, jer trenutno sa 76 posto imamo najvišu stopu doprinosa u Evropi. ‘Violeta’ to može izdržat jer imamo visoku produktivnost, kreativne i vješte menadžere i dobru organizaciju. Pri tome puno izvozimo i po dobrim cijenema, pa to možemo podnijeti. Kod nas je najniža plaća puno više od 1.000 KM. Naravno, ne možeš po izdvojenim slučajevima donositi odluke jer ima puno djelatnosti i ima puno malih koji stvarno jedva sastavljaju kraj s krajem. Zato se slažem sa ovim pristupom kolege Krnjića da pričamo o bruto plati jer oni koji su sada u brutu plaćali 1100 KM sada moraju platiti 1700 i veliki broj ljudi to neće moći podnijeti. Ne mislim ni da su subvencije rješenje, mora se poboljšati ambijent. Država mora funkcionirati, ali država baš kao što i mi to radimo, mora voditi računa o troškovima – napominje Čorluka.

Pogledajte cijeli razgovor i saznajte koje i kakve mjere i prijedloge za rješavanje ove situacije nude naši sagovornici uvažavajući socijalne potrebe i radničku platu s jedne, ali i konkurentnost i poboljšanje situacije u privredi BiH s druge strane.

Related Articles

Back to top button