Vijesti

VIŠE OD POLOVINE GRAĐANA CRNE GORE VJERUJE DA SE ZA GLASANJE DOBIVA NOVAC

Rezultati “Crnogorske nacionalne izborne studije”, pokazuju da više od polovine građana vjeruje da se novac koristi za kupovinu glasova na izborima, dok svaka druga osoba tvrdi da su ljudi ucijenjeni da glasaju za određenu opciju. Ovo otkriće postavlja ozbiljna pitanja o integritetu izbornog procesa i poštovanju demokratskih principa.

Olivera Komar, glavna istraživačica Crnogorske izborne studije, istakla je da postoji ozbiljan problem s mlađim glasačima, koji su ispod prosjeka u izlaznosti na izbore. Istovremeno, stariji glasači dominiraju, što ukazuje na potrebu za posebnim naporima kako bi se aktivirala i uključila mlađa populacija u politički proces.

Jedna od ključnih saznanja istraživanja je da većina građana smatra da Crna Gora nije u potpunosti demokratska država. Ovo je alarmantan pokazatelj nezadovoljstva i nedostatka povjerenja u političke institucije i procese. Iako je povjerenje u Državnu izbornu komisiju (DIK) relativno visoko, činjenica da gotovo polovina ispitanika ima malo ili nimalo povjerenja u nju ukazuje na potrebu za jačanjem integriteta izbornog procesa.

Slaven Živković, istraživač Crnogorske izborne studije, naglasio je promjene u načinu na koji građani konzumiraju informacije tokom izborne kampanje. Sve manje građana se informira putem tradicionalnih medija poput televizije, dok sve više koristi društvene mreže i internet portale. To ukazuje na potrebu za prilagođavanjem političke komunikacije novim medijskim trendovima i jačanjem kritičke medijske pismenosti među građanima.

Uprkos izazovima koje otkriva ovo istraživanje, postoji i potencijal za promjenu. Aktiviranje žena u političkom procesu, kao i jačanje dijaloga među građanima na društvenim mrežama, mogu doprinijeti izgradnji održivijeg i inkluzivnijeg demokratskog društva.

Related Articles

Back to top button