Vijesti

ŽESTOKA REAKCIJA ISLAMSKE ZAJEDNICE NA ODLUKU VLASTI U RS-u: “Za nas je ovo ravno rušenju Ferhadije džamije!”

U saopćenju Vakufske direkcije se dodaje da Islamska zajednica neće odustati od pravne borbe i da će u skladu sa raspoloživim pravnim sredstvima pokrenuti sve vrste postupaka s ciljem zaštite temeljnih ljudskih prava muslimana.

Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini nikada se neće niti smije odreći niti jednog pedlja vakufske imovine, a pogotovo imovine na kojoj je bio izgrađen vjerski objekat, saopćila je danas Vakufska direkcija Islamske zajednice povodom objave početka gradnje novog hotela Palas u Banjoj Luci na temeljima nasilno porušene džamije.

“Danas nakon više od 50 godina se upravo na jednoj takvoj nekretnini pred očima javnosti, uz prisustvo najviših državnih dužnosnika, kopaju temelji za izgradnju najmodernijeg hotela koji će konačno da zatre trag da je tu ikada bila džamija i vakufska imovina. Za nas u Islamskoj zajednici je to jedan od najžešćih ataka na dostojanstvo muslimana, ravno rušenju Ferhadije džamije”, kaže se u saopćenju.

Iz Vakufske direkcije podsjećaju da je Medžlis Islamske zajednice (MIZ) Banja Luka još 2001. godine pokrenuo postupak osporavanja nezakonite privatizacije vakufske parcele označene kao k.č. broj 3/18, na kojoj je bila izgrađena džamija.

Postupak je pokrenut na osnovu istog zakona kojim je RS vratila imovinu Pravoslavnoj crkvi i drugim licima srpske nacionalnosti, a koji je odlukom tadašnjeg visokog predstavnika stavljen van snage.

U saopćenju Vakufske direkcije se dodaje da Islamska zajednica neće odustati od pravne borbe i da će u skladu sa raspoloživim pravnim sredstvima pokrenuti sve vrste postupaka s ciljem zaštite temeljnih ljudskih prava muslimana.

“Gradnja najmodernijeg hotela, velika investicija i ostali s ushićenjem izrečeni superlativi imaju cilj samo jedno – da se javnosti sakrije informacija da se hotel Palas gradi na tuđoj zemlji, vakufskoj lokaciji na kojoj je bila izgrađena džamija”, navodi se se u saopćenju.

Ustavni sud BiH je odbio apelaciju MIZ Banja Luka, uz obrazloženje da nije donesen zakon o denacionalizaciji, odnosno restituciji i da je spomenuti zakon stavljen van snage, pa “nije legitimno očekivati” povrat predmetne imovine.

Related Articles

Back to top button