Vijesti

CHRISTIAN SCHMIDT UOČI SJEDNICE VIJEĆA SIGURNOSTI: “Ukoliko Željka Cvijanović u UN-u dovede u pitanje moj legitimitet, dobit će odgovor koji joj se…”

Sjednica Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda na kojoj će se raspravljati o Izvještaju Christiana Schmidta o situaciji u Bosni i Hercegovini trebala bi biti održana 10. maja. Vijeću sigurnosti trebali bi se obratiti i Schmidt i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović. I prije spomenute sjednice vidljivo je da će obraćanja biti potpuno suprotna.

Pred članicama UN-a sljedeće sedmice naći će se još jedan Izvještaj visokog predstavnika.

U ime Bosne i Hercegovine trebala bi govoriti i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović.

Christian Schmidt kaže da ukoliko ona dovede u pitanje njegov legitimitet u UN-u dobiće odgovor.

Veoma brzo uslijedila je i reakcija.

CHRISTIAN SCHMIDT, visoki predstavnik u BiH

“Onda će dobiti odgovor UN-a koji joj se neće dopasti .Ja sam spreman podržati je. Ako želi imati ruske savjetnike možda će i pogrešno informirati. Sasvim je jasnio da moja pozicija u okviru rada medjunarodne zajednice i UN-a jeste tu bi zbog toga ću ja biti i u Vijeću sigurnosti UN-a”.

ŽELJKA CVIJANOVIĆ, predsjedavajuća Predsjedništva BiH

“Ja ne vidim nikakvu draž da razmjenjujem medijske poruke sa Christianom Schmidtom. Ako se obraćam u Savjetu bezbjednosti, onda to činim u kapacitetu i na osnovu mandata koji mi je dao narod na izborima”.

Izuzme li se očekivani raskorak u stavovima, sigurno je da će šestomjeseči izvještaj visokog predstavnika predstavljati zaokružen pogled na dosta burne i bitne događaje na našoj političkoj sceni od oktobra prošle godine.

MILAN SITARSKI, Institut za društvenopolitička zbivanja iz Mostara

“Dva puta je morao da intervenise Visoki predstavnik u nas izborni sistem i na nas Ustav ogranicenim intervencijama, ali su one omogućile da se izborni proces nesmetano dovede do kraja. Pretpostavljam da će biti u Izvješatju osvrta na značaj svih tih dogažaja i da će biti pohvaljeno relativno rano i dalje funkcionisanje Vijeća ministara”.

Sitarski kaže da će najzanimljivije biti vidjeti segmente koji se odnose na sporenja Banjaluke i Sarajeva u vezi sa shvatanjem šta je i kome pripada državna imovina. Nije prvi put ni da je Vlada RS-a poslala svoj Izvještaj. Ovaj put na čelu Predsjedništva je član iz reda srpskog naroda koji ima mogućnost da se obrati u svojstvu predstavnika države, ali ne i da predstavlja dokument entitetske Vlade.

NEDŽMA DŽANANOVIĆ MIRAŠČIJA, profesorica FPN-a u Sarajevu

“Mi na osnovu njenih dosadačnjih stavova i istupa takođe možemo pretpostaviti o čemu će ona govoriti. O izvornom Dejtonu, negirati da bilo kakve blokade pogotovo evropskog puta i reforme države dolaze iz tog eniteta. Osporavati izbor Visokog predstavnika, to je dio nekog uobičajenog arsenala koji smo imali priliku vidjeti”.

TANJA TOPIĆ, politička analitičarka

“Mi znamo na koji način se postupalo svih prethodnih godina prema Izvještaju koji su u kotninuitetu slani iz Valde Republike Srpske i oni se nikada nisu našli na dnevnom redu, nikada nisu predstavljeni. Možda se nekim kanalima lobiranja predstave u nekim odreženim kancelarijama”.

Kao i od prethodnih, stručnjaci ni od novog Izvještaja koji će se naći pred Vijećem sigurnosti ne očekuje ništa radikalno. Zaokruženi pogled na prethodni polugodišnji period sa kojim će i zvanično biti upoznate članice UN-a.

(BHRT)

Related Articles

Back to top button